Klasyczny romans w starym, dobrym stylu

O czym jest Przybrana córka? To jeden z klasycznych niemieckich romansów, który swoją popularność zdobył na początku lat dziewięćdziesiątych. Zainteresowanie historią było tak duże, że jej autorka, Jadwiga Courths-Mahler zdecydowała się na wydanie kolejnych książek z tej serii. Niemniej jednak, zanim sięgniemy po Przybraną córkę, warto mieć na uwadze, że jest to raczej klasyczny romans w starym stylu z domieszką wątków obyczajowych. Co to oznacza? Że akcja oparta jest głównie na dwuznacznych dialogach, a emocje często pozostają niewypowiedziane. 

Gesty, które mają znaczenie

W Przybranej córce wiele znaczących dla fabuły wydarzeń rozgrywa się w sposób niewerbalny. Bohaterowie próbują przekazywać sobie intensywne i palące uczucia za pomocą wzroku, gestów czy specyficznych zachowań. A wszystko to dlatego, że często warunki, w jakich żyją, nie pozwalają na to, aby ze swoimi potrzebami i pragnieniami ci mogli się uzewnętrznić. O czym zatem opowiada książka Jadwigi Courths-Mahler? Śledzimy tu losy młodej i pięknej dziedziczki rodzinnej fortuny, Klaudyny Steinbrecht. Kobieta dokonuje decyzji, która szokuje całe nowobogackie środowisko i wiąże się, a następnie wychodzi za mąż za Henryka, mężczyznę z niskich sfer społecznych utrzymującego się z malowania obrazów. Henryk to biedny człowiek, który nie ma żadnych środków finansowych, jakie mógłby zaoferować Klaudynie. Młodzi jednak kochają się i pragną żyć ze sobą, mimo wszystkich przeciwności losu, jakie zsyła na nich głównie bogata rodzina kobiety.

Wybuchowy charakter

Jednak w tym idealnym z pozoru związku pojawiają się pierwsze rysy. Klaudyna nie potrafi okiełznać swojej zazdrości i co rusz oskarża Henryka o zdradę, mimo tego, że mężczyzna jest jej wierny. Po następnym z jej gwałtownych wybuchów Henryk postanawia odejść. Mija dwadzieścia lat. Zrządzenie losu sprawia, że Klaudyna wpada na młodą Brytę, która okazuje się być córką nieżyjącego już Henryka. Ta przekazuje Klaudynie, że dla mężczyzny była największą miłością jego życia i nigdy o niej nie zapomniał. Przybrana córka w sklepie Tania książka to piękna, a zarazem prosta opowieść o miłości, która nie wygasa.